Де брати якісні картинки для сайту і як правильно це робити

Поширити

Доброго часу доби, дорогі вебмастери!

Сьогодні я розповім про те, де брати високоякісні зображення для сайту. Таке, здавалося б, проста дія може нести в собі дуже багато нюансів. Якщо їх не враховувати, можна отримати проблеми з законодавством, порушуючи авторське право, або ж з оптимізацією сайту, якщо переборщити з роздільною здатністю і розміром картинок. Про все це ми детально поговоримо в сьогоднішньому матеріалі. Давайте починати!

Зміст

 • Які картинки підходять, а які ні
 • Ліцензії та їх види
 • Де взяти якісні фото
  • З Google і Яндекса
  • З безкоштовних фотохостингов без вказівки автора
  • З безкоштовних фотостоков із зазначенням авторства
  • З платних ресурсів
 • Висновок

Які картинки підходять, а які ні

Для початку нам необхідно визначити, які картинки підходять для сайту, а які ні. Якщо говорити зовсім просто, то сенс в розмірі і дозволі. Ми повинні знайти оптимальне співвідношення якості і розміру, щоб швидкість завантаження була на належному рівні, а самі фото при цьому не виглядали жахливо. Тобто картинка повинна бути невеликого розміру, але хорошої якості.

Багато вебмастери роблять величезну помилку, коли намагаються використовувати дуже великі фото. Вони забувають, що користувачам при новому відвідуванні сайту доведеться завантажувати все це добро заново. А якщо час завантаження буде занадто великим, то не дочекавшись, користувач просто покине сайт. Це породжує проблему з поганими поведінковими факторами і відповідним падінням сайту в результатах пошукової видачі.

Велика частина вебмайстрів шукає фото через пошукові системи. Вони взагалі не дивляться на їх дозвіл і розмір, а просто завантажують до себе. Це досить сумно, враховуючи, що більшу частину картинок з інтернету можна легко стиснути без втрати якості майже в два рази. Якщо говорити про великих сайтах, де тисячі зображень, то можна заощадити кілька десятків Гігабайт на жорсткому диску.

Іноді вебмастери, навпаки, розміщують на своїх сайтах низькоякісні зображення, які дратують користувачів і просто займають певний простір. Багато місця такі фото, як правило, не займають, але зате вони також можуть знижувати поведінкові фактори та призвести до пессимізації ресурсу від пошукових систем.

Також варто пам’ятати, що кожне фото має добре виглядати в тому блоці, в який воно буде поміщено. Тобто дозвіл і співвідношення сторін має відповідати. Ці параметри суто індивідуальні і визначаються дизайном.

На більшості сучасних сайтів передбачена адаптивність. Це означає, що навіть фото з високою роздільною здатністю буде автоматично підігнано під той блок, в яку її поставлять. Це дуже зручно, але проблема з співвідношенням сторін все одно залишається.

Якщо фото 16:9 автоматично підганяється під розміри 4:3, то її вміст буде спотворено. Багато починаючі вебмастери також стикаються з цим, що призводить до великих проблем з пошуком потрібних зображень і дизайном сайту в цілому.

Щоб не допустити цього, ви повинні вміти визначати співвідношення сторін за дозволом картинки. Це досить просто.

Наприклад, візьмемо зображення 16:9 і стандартне дозвіл для нього 1 600 x 900. Ми можемо розділити обидва числа на 2, і тоді дозвіл 800 x 450 – це все ще буде співвідношення 16:9, тому як 450 відноситься до 800 точно так само, як і 900 до 1 600.

Аналогічно працює і з 4:3. Якщо взяти стандартна роздільна здатність 400 x 300 і просто помножити обидва числа на 3, то ми отримаємо дозвіл 1 200 x 900. Це буде співвідношення 4:3, тому як 3 відноситься до 4, рівно так само, як і 900 до 1 200.

Такі обчислення можна виконувати в обидві сторони (як ділити, так і множити). Але з часом ви можете запам’ятати всі стандартні дозволи та визначати їх співвідношення вже автоматично без обчислень.

До речі кажучи, адаптивність в більшості випадків працює саме за таким алгоритмом. Якщо ви вантажте на сайт зображення з роздільною здатністю 1 200 x 900 в той час, як розмір блоку дозволяє розмістити зображення шириною не більше 400 і висотою не більше 300, то система просто автоматично зменшить ваше зображення до потрібних розмірів, тобто розділить кожну із сторін на певне число.

Якщо ви завантажте на сайт зображення з роздільною здатністю 1 600 x 900, то при адаптивному стисненні картинка буде зменшена до 400 на 300. При цьому початкове співвідношення сторін не буде збережено, і зображення спотвориться.

А якщо ви завантажите, навпаки, дуже маленьке зображення, то воно буде розтягнуто до потрібних розмірів. Я думаю, зрозуміло, що нічого доброго з цього точно не вийде. Картинка прийме настільки жахливий вигляд, що будуть видні пікселі, і вам доведеться підшукувати нову.

Отже, тезисно:

 • картинки для сайтів повинні бути одночасно красивими і легкими. Потрібно знайти оптимальне співвідношення між якістю і розміром. Якщо цього не зробити, то сайт може або дуже погано і повільно завантажуватися, або мати неякісні і некрасиві фото;
 • кожна картинка при завантаженні на сайт CMS буде зменшена або збільшена до потрібних розмірів. Якщо мова йде про збільшення, то це завжди погано. Якість помітно знизиться. Якщо ж ми про зменшення, то все буде добре у випадку, якщо дотримані правила співвідношення сторін. Простіше кажучи, якщо картинка і блок, в який вона буде поміщена, мають однакове співвідношення сторін. У зворотному випадку вміст буде спотворено;
 • картинки можна стискати за допомогою спеціальних сервісів. Багато ігнорують цю можливість, що є великою помилкою.

Ліцензії та їх види

Крім того, потрібно розуміти, що є поняття авторського права. Картинки, які їм захищені, не можна використовувати без попередньої згоди власника. Іншими словами, якщо у вас на сайті буде багато авторської інформації, права на яку ви не отримували, то вас чекають певні санкції. Як з боку пошукових систем, так і з боку законодавства.

Щоб не допустити цього, ви повинні використовувати безкоштовні картинки або ж купувати ліцензію на різних фотобанках. Другий варіант, на подив багатьох, не такий дорогий.

Підписка на різні сервіси може обійтися в кілька сотень за місяць. При цьому ви будете вільні використовувати майже будь-які зображення з цього фотостока.

Є фото, які можна використовувати тільки з зазначенням автора. Для інформаційних або комерційних сайтів таке теж не особливо підходить. А для комерційного використання, можливо, доведеться купувати окрему, більш дорогу ліцензію.

Але давайте розглянемо кожну з них більш детально:

 • Public Domain

Ліцензія, яка передбачає вільне використання продукту в будь-якому вигляді. Ви можете змінювати, використовувати у комерційних цілях, розміщувати зображення на своєму ресурсі в будь-якій кількості. Це абсолютно безкоштовна ліцензія, яка передбачає, що у картинки немає авторських прав.

Фото з такою ліцензією дуже часто можна бачити на безкоштовних стоках і в пошукових системах. Як я і сказав, ви можете брати будь-яку з них і робити все, що вважаєте за потрібне.

Варто враховувати, що продукти з такою ліцензією найчастіше не будуть унікальними. Швидше за все, вебмастери давно вже розтягнули зображення на свої сайти, і якщо ви хочете, щоб вміст вашого проекту був повністю унікальним, доведеться або як-то уникализировать окремі зображення, або шукати інші, більш підходящі.

 • Creative Commons

Обмежена ліцензія, яка дозволяє вам використовувати фотографії або після покупки дозволу, або з зазначенням авторства. Є багато фотобанків, які використовують деякі види цієї ліцензії (всього їх 6 штук). Вони дозволяють розміщувати фото на своєму сайті, але за умови, що буде вказаний автор.

Ліцензій, що дозволяють зробити це всього 2. Решта 4 увазі, що ви можете придбати право на використання фотографії у автора. При цьому є безліч різних варіантів. Ви можете купити право на разове використання, обмежену кількість разів або перманентне.

Є і комерційні ліцензії, які дозволяють вам використовувати зображення вільно в комерційних цілях. Коштують вони значно дорожче, тому така розкіш доступна далеко не всім.

 • Royalty-Free

Платна ліцензія. Передбачає, що ви купите фотографію один раз, після чого будете використовувати її в будь-яких цілях необмежену кількість часу.

Така ліцензія дуже популярна на різних сервісах. Ви просто купуєте картинку за чисто символічну суму, після чого вона може бути використана на будь-якому сайті. При цьому ви навіть можете використовувати її в комерційних цілях.

 • Rights-Managed

Дана ліцензія дозволяє вам використовувати фото суворо обмежену кількість разів. Ви купуєте дозвіл, після останнього використання воно анулюється. Якщо ви хочете використовувати картинку і далі, доведеться знову відновлювати ліцензію і купувати ще пачку таких дозволів.

Тепер варто уточнити з приводу поняття “комерційне використання”. У випадку з інформаційними сайтами ви будете підпадати під це поняття майже завжди. Пов’язано це з рекламою, яка майже завжди є на статейниках.

Тобто якщо ви якимось чином монетизируете вашому блозі або на сайті, то будь-які фото, які є на ньому, автоматично допомагають вам заробляти гроші. Це означає, що ви заробляєте на картинках, а для цього, як відомо, доводиться купувати окрему, більш дорогу ліцензію.

У випадку з інтернет-магазинами, лендингами з рекламою послуг або товару ви точно так само підпадаєте під цю категорію. Саме тому простим вебмайстрам краще дивитися в бік безкоштовних фотобанків, де є фото, які можна використовувати без вказівки автора.

В інших випадках ви ризикуєте витратити велику кількість коштів на ліцензії і не окупити їх. Особливо якщо ви ще новачок, який не вийшов на гідний рівень заробітку.

Де взяти якісні фото

Тепер я розповім про те, як і де ці самі фото можна взяти. Кожен з наведених способів може бути актуальним як для інформаційних проектів, так і для інших типів сайтів.

З Google і Яндекса

Ви легко можете знайти картинки в пошукових системах. Досить просто ввести ключові слова, після чого пошуковик видасть вам всі необхідні результати. Тут навіть є окрема вкладка, яка буде виводити всі фото в зручному вигляді.

Пошукові системи індексують величезна кількість картинок з різних сайтів – відкритих джерел і саме їх вони показують вам у видачі. Тобто ті фото, які ви можете завантажити звідси, можуть бути захищені авторським правом.

З іншого боку, велика частина фото з пошуку підпадає під ліцензію Public Domain, вона дозволяє вам використовувати продукти на свій розсуд у будь-яких кількостях.

Ви можете шукати зображення по ключовому слову, налаштовувати фільтри, вибирати фото тільки певних дозволів та форматів. Фільтри тут реалізовані досить зручно, тому знайти необхідне зображення у гарному якості буде дуже просто.

Але врахуйте, що серед фотографій вам, все ж, може попастися те, що захищені авторським правом. Це дуже важлива інформація, яку варто сприймати серйозно.

Якщо воно буде виявлено на вашому сайті, то цілком можливо, на вас будуть накладені певні вимоги. Наприклад, власник авторських прав може вимагати негайно видалити заборонене вміст вашого сайту.

Тому при використанні зображень з пошуку будьте максимально обережними. У деяких випадках буде краще просто придбати дешеву ліцензію, ніж потім мати проблеми з законом і власниками авторських прав.

Також я раджу вам ознайомитися з матеріалом: “Пошук по картинці в пошукових системах”. У ньому автор розповідає про те, як можна знаходити схожі фото через пошуковик. За допомогою цього ви легко зможете визначити унікальність зображення і, в разі чого, швидко щось виправити.

З безкоштовних фотохостингов без вказівки автора

Стокові фото з безкоштовних фотобанків можна використовувати абсолютно безкоштовно і в будь-яких кількостях. Вам не потрібно вказувати авторство, тому такі фото можуть бути використані на інформаційних сайтах або в комерційних цілях. В загальному, ці картинки можна розміщувати там, де захочеться. Без яких-небудь наслідків.

Список безкоштовних фотообменников:

 • pixabay.com

Фотобанк фотографій високого дозволу, який дозволяє вам використовувати будь-які картинки на своїх проектах. Вам не доведеться платити за це, ви зможете розміщувати картинки навіть на інформаційних проектах, які активно монетизуються рекламою.

Сервіс має досить простий російський інтерфейс. Вам необхідно зайти на сайт, вибрати категорію, знайти потрібну фотографію і завантажити її. Зображення можна завантажувати без реєстрації і в будь-якому доступному дозволі.

Щоб побачити доступні варіанти, потрібно натиснути на зелену кнопку “завантаження”. У спливаючому вікні будуть доступні всі наявні дозволу.

Для підтримки роботи сервісу автори використовують рекламу платних фотостоков. Їх банери доступні в сайдбарі сайту, і в них ви можете бачити платні картинки з водяними знаками. За них доведеться заплатити.

 • search.creativecommons.org – пошуковик, який дозволяє шукати фото з баз. Працює точно за таким же принципом, що і попередній.
 • ccsearch.creativecommons.org – ще один пошуковик, який дозволяє здійснювати пошук за безкоштовним картинок. Цей сервіс як раз таки містить інформацію про одну з вільних ліцензій.
 • publicdomainarchive.com – архів з великою кількістю зображень, які підпадають під ліцензію Public Domain. Там можна знайти багато якісних продуктів, які підійдуть для використання на інформаційних порталах, статейниках або форумах.
 • thestocks.im – стік з безкоштовними фотографіями. Можна завантажити будь-яку з них і використовувати за своїм розсудом.

З безкоштовних фотостоков із зазначенням авторства

Все аналогічно, але вам доведеться вказувати автора зображення. Це обов’язкова умова добросовісної експлуатації, тому нехтувати ним не можна.

Приклади фотостоков:

 • freedigitalphotos.net – фотосток, який надає можливість використовувати фото безкоштовно, але з зазначенням автора.
 • flickr.com – дуже популярний сервіс, який надає аналогічні можливості.
 • openphoto.net – ще один ресурс, що дозволяє використовувати картинки з активним посиланням на автора. Для цього тут дається спеціальний HTML-код, який необхідно використовувати на своєму сайті.

З платних ресурсів

Тут вам доведеться оплачувати доступ або ж викуповувати окремі зображення. Таких банків дуже багато, користувачі зі всього світу наповнюють їх, віддаючи на зберігання свої роботи. Для багатьох це бізнес, адже такі сервіси платять своїм авторам.

 • depositphotos.com – найпопулярніший фотобанк на території РФ. Дозволяє людям заробляти на розміщенні унікальних фотографій власної роботи. Інші їх купують і розміщують на своїх сайтах або десь ще.
 • shutterstock.com – ще один аналогічний платний банк зображень, який можна використовувати як для заробітку, так і для покупки унікальних фото.
 • 123rf.com – досить популярний сервіс, який надає можливість покупки унікальних картинок.

Ви можете знайти і інші сервіси. В інтернеті їх досить багато, тому вам просто потрібно ввести в пошукову рядок потрібні ключові слова. Я розповів вам про самих популярних сервісах, які, на мою думку, є еталонними на території Росії і СНД. У вас може бути інша думка, ви можете висловити його в коментарях.

Висновок

Як бачите, знайти картинки для веб-ресурсу можна в самих різних джерелах. Десь вони безкоштовні, десь умовно безкоштовні із зазначенням авторства, де-то доведеться купувати ліцензію. Причому ліцензія може бути обмеженою або перманентною. Варто ще враховувати поняття комерційного використання, тому як багато вебмастери монетизують свої сайти, значить, вони підпадають під дію цього поняття.

Головне, щоб все розміщуються фотографії не принесли вам шкоди. Для цього необхідно мати підставу – дозвіл на використання. Також ви повинні враховувати інформацію, яку я розкрив у першій частині цього матеріалу, розміри і співвідношення сторін теж дуже важливі.

До речі кажучи, якщо ви хочете заробляти на власному блозі або інформаційному проекті, я раджу вам ознайомитися з курсом Василя Блінова для вебмайстрів. У цьому курсі детально розказано про те, як створити свій сайт на WordPress і надалі монетизувати його. Переходьте за посиланням вище для отримання всієї необхідної інформації.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.