Фрирайтинг – що це таке: проривні техніки, після яких ви почнете писати без зупинки

Поширити

Привіт, друзі! Заробіток копірайтера залежить від кількості і якості. Скільки і як напишеш, так і отримаєш. Адже не всім подобається друкувати тексти. Почуття обов’язку і комуналка змушують сідати за клавіатуру.

А хотіли б ви закохатися в свою справу? Почати писати багато і з душею? Тоді у мене є для вас чарівна методика. Після неї ніхто не говорить: “Письменство не моє”. Загалом, мова піде про фрирайтинг: що це таке і як ним користуватися. А якщо все-таки не допоможе, пишіть коментарі, будемо розбиратися.

Зміст

 • Що означає
 • Кому потрібен
 • Що дасть вам фрирайтинг
 • Техніки
  • Розігнати туман
  • Розмовник
  • Самопізнання
  • Завдання
 • Якщо не знаєте, з чого почати
 • Як підлаштувати під себе: 6 корисних порад
 • Правила
 • 7 корисних сервісів для фрирайтинга
 • Пишемо в стилі фрирайтинга: покрокова інструкція
 • Результати на прикладах
 • Висновок

Що означає

Фрирайтинг (англ. free writing – вільне написання) – техніка письма, під час якої ви пишете без зупинки протягом обмеженого часу. Можете писати всяку маячню, хоч “тра-та-та”. Головне, не припиняти.

Перші задатки фрирайтинга з’явилися в 1934 році. Письменниця Доротея Бранд закликає виписуватися щоранку за 30 хвилин.

Техніку фрирайтинга представив Пітер Элбоу у книзі “Writing with Power” в 1981 році. А назву придумав американський письменник Кеннет Маккрорі.

Займатися фрирайтингом можна як на папері, так і на комп’ютері. Немає ідей? Сідати за клавіатуру немає бажання? Напишіть все, що думаєте про тему статті. Навіть те, що ви її ненавидите. Висловіть свою думку. Я впевнена, серед порції обурення ви знайдете кілька думок, придатних для тексту.

Кому потрібен

Фрирайтинг стане в нагоді всім. Але представникам деяких професій я раджу їм займатися особливо регулярно. Кому ж потрібна щоденна практика:

 1. Письменникам. Небажання братися за книжку, творча криза чудово лікуються фрирайтингом. Ще не пишете, але в глибині душі хотіли б? Тоді ця практика – чудовий привід освоїти професію письменника.
 2. Блогерам. Щоб грошик йшла, потрібно генерувати ідеї. Домогтися творчого прориву якраз допоможе фрирайтинг.
 3. Копірайтерам. Наш заробіток залежить від кількості символів або статей. На два абзаци не проживеш. Поєднати якість зі швидкістю допомагає вільний лист. Воно прибирає страх чистого аркуша, мотивує і підштовхує до написання в темпі.
 4. Журналістам. Про що розповісти наступного тижня в колонці? Як цікавіше представити сюжет читачеві? Всі ці творчі завдання махом вирішить вільний лист.

Ви можете отримати кращу роботу, збільшити дохід, налагодити особисте життя. Як це працює? Коли ви просто сидите і думаєте над своїм життям, в голову приходять одні й ті ж відповіді. Але щоб щось змінити на краще, потрібно мислити і діяти по-іншому. Під час фрирайтинга ви бачите думки на папері з боку і приходьте до несподіваних рішень.

Що дасть вам фрирайтинг

Думки, які не знаходять виходу, утворюють кругообіг. Утворюється пробка в мисленні. Ви постійно думаєте про одне й те ж. Вирішення проблем знаходяться або однакові, або не приходять в голову взагалі. Прибрати затор допоможе фрирайтинг. Ця сучасна техніка пошуку креативних рішень витягує з підсвідомості найнесподіваніші ідеї і відповіді.

Навіщо люди звертаються до фрирайтингу:

 • відшукати рішення;
 • отримати нові ідеї;
 • зрозуміти, що в житті не так і чому це відбувається;
 • мотивувати себе на діяльність.

Техніки

Вступити в ряди фрирайтеров можна прямо зараз. Берете зошит з ручкою або відкриваєте документ на комп’ютері. Пишете перше, що спало на думку. Якщо раптом слів не залишиться, пишете: “У мене словниковий запас закінчився”.

Можете вилити всі почуття, які обтяжують вас. Ви відкриєте потік свідомості і зрозумієте, чого насправді бажаєте.

Ну і навздогін четвірка цікавих технік фрирайтинга. Не намагайтеся видавити з себе щось геніальне. Просто пустіть лист на самоплив.

Беріть аркуші A4 або навіть A3. Менше будете відволікатися на перевертання сторінок. Потік думок буде йти краще. Перевіряла на особистому досвіді.

Розігнати туман

Мета – потрібно “виписатися” як виговоритися. Ви настроїтеся на справу, яку треба завершити. Позбудетеся від переживань, не дають працювати.

Перестаючи контролювати все, про що думаємо, ми видаляємо погані думки з голови. Це як очищення проточної води від домішок. В голові стає ясно, негативний настрій випаровується.

Пишіть про почуття, як є. Не намагайтеся підбирати слова. Редактура – це вже окрема історія.

Розмовник

Робимо те ж саме, що і в “Розігнати туман”. З єдиною відмінністю – ви записуєте думки, ніби говорите вголос.

На виході ми отримуємо несподівані ідеї. Ми поєднуємо слова, створюємо з них щось нове. Але зупинятися і довго обдумувати не можна. Це ми залишаємо на редактуру.

Цей метод обов’язково потрібно спробувати копірайтерам, письменникам та SMM-менеджерів. Будуть виходити живі тексти, які читати – одне задоволення. Канцеляризми, наукові терміни підуть з письменницького лексикону.

У мене вийшов непоганий текст-міркування про те, як організувати робочий процес мамам. А що вийшло у вас? Пишіть коментарі.

Самопізнання

Ця техніка виведе на поверхню справжні бажання, проблеми, переживання. Під час сеансу відповідаємо на уявні питання:

 • що я відчуваю;
 • хочу я цього;
 • що я буду відчувати, коли отримаю бажане;
 • чому мені цього хочеться.

Можна користуватися методикою “5 чому”, якою користується Toyota.

Якщо не хочеться проїхатися по хворих місцях, влаштуйте самокопання за менш глобальних питань. Наприклад, “Навіщо мені нове плаття?” або “Де я мрію провести відпустку і чому?”

Завдання

Потрібно швидко і добре написати статтю на будь-яку тему? Бажання братися за клавіатуру немає? Вивчили предмет теми. Написали на чолі аркуша, про що треба розповісти. Викладаємо все, що думаємо, і який досвід по темі.

Ви переборете прокрастинацию, взломаете свій словниковий запас. До речі, ця стаття була написана за підтримки фрирайтинга.

Якщо не знаєте, з чого почати

Я противник шаблонів під фрирайтинге. Але є кілька тем, написавши про які ви зміните своє життя.

7 питань, з яких варто почати:

 1. “Якщо б мені не довелося працювати, що б я зробила?” Ви зрозумієте, чого хочете насправді і знайдете роботу по душі.
 2. “Мені гарантований успіх. За який проект я візьмуся?” Страх провалу заважає досягти бажаного. Ви перестанете боятися і швидше втілити проект в життя.
 3. “Які три речі зможуть зробити мою роботу краще?” Відповідь на це питання допоможе зрозуміти, чи потрібна зміна діяльності, або просто чогось не вистачає.
 4. “Чому мені зараз погано?” Відповідь на, здавалося б, банальне запитання дасть усвідомити, що потрібно викинути з життя або змінити.
 5. “Чого я чекаю від інших, і виправдані мої очікування?” Ми сподіваємося отримати щось від інших: любов, визнання, гроші. Але не беремо в розрахунок, що люди різні. Може бути, наші очікування не входять в їх плани. Розгорнуту відповідь на це питання допоможе подивитися на ситуацію з іншого боку. Звільнитися від тяжкої ноші сподівань на чуже життя.
 6. “Який важливий урок я витягнув з самої важкої ситуації?” Допоможе не забути, як уникнути помилок у майбутньому.
 7. “Чого я найбільше хочу добитися в цьому році?” Бачення заповітної мети на папері надихне. Попутно можуть прийти ідеї, як краще досягти.

Спробували відповісти на ці питання? Допомогло? Розкажіть в коментарях.

Як підлаштувати під себе: 6 корисних порад

Хоча у фрирайтинга є свої правила, вносити невеликі зміни можна. Вам буде комфортніше, і досягти цікавих результатів простіше.

 1. Не подобається папір з ручкою? Строчити на клавіатурі.
 2. Зробіть ідею попереднього сеансу темою нового.
 3. Викидайте лист після сигналу таймера, коли пишете про наболіле. Навіщо перечитувати весь негатив і переживати за новою?
 4. Користуйтеся асоціаціями, дивіться на навколишню обстановку. Буде більше несподіваних і корисних ідей.
 5. Користуйтеся нерозвиненою рукою. Правші стають лівшами, наприклад. Практика, яка в 2 рази більше розвиває творче мислення.
 6. Пробачите на всю котушку. Увімкніть диктофон на телефоні, говоріть про все, що займає вашу голову. А ще крутіше включити “Алісу” або “Siri” і попросити записати ваш монолог. Інсайт (відкриття) забезпечений.

А як би ви змінили фрирайтинг? Давайте обміняємося крутими фішками в коментарях.

Правила

Щоб не вийти за рамки фрирайтинга і отримати довгоочікуваний ефект, давайте дотримуватися правил. Більшість з них я взяла з книги Марка Леві “Геніальність на замовлення”. Вони спрощують лист і налаштовують на потрібний лад.

Правила фрирайтинга:

 1. Не напружуйтеся і не підбирайте слова. Що перше прийшло в голову, то пишемо. Думаєте, про те, як подивитися улюблений серіал? Излейте це на папір.
 2. Зупиняйтеся строго по таймеру. Ніяких “закінчити останню думка”, “а там хороша ідея починалася”. Пікнув таймер – все згорнули і забули на час про це.
 3. Забийте на пунктуацію та орфографію. Це ваш чернетку. Не встигаєте дотримуватися правила російської мови в темпі? Перепишете слово або пропозицію ще раз на правильний лад.
 4. Пишіть швидко. Якщо рука починає хворіти, зменште темп. Тільки без зупинок.
 5. Залишайтеся на хвилі мисленого потоку. Чіпляйте думки один за одного і розвивайте їх.

7 корисних сервісів для фрирайтинга

 • Writelight

Підходить для новачків і ледачих. Вибираєте тему, відкриваєте її, і починається зворотний відлік. Пишете все підряд без зупинки. Скачати можна в Play Маркеті і App Store.

 • Calmly Writer Online

Мій фаворит. Порожнє вікно, тільки з кнопкою меню. Видно лише текст, який ви пишете. Можна зберегти результат на комп’ютер або відправити на Диск Google. Кількість слів і знаків з пробілами можна підглянути в меню. Також можна включити перевірку граматики, поміняти шрифт. Є можливість включити звук друку на клавіатурі. Хто фанатіє від цього так само, як і я, зрозуміє. Це мотивує.

 • Write or Die 3

Онлайн-програма, яка бореться з прокрастинацією письменників, журналістів, копірайтерів. Як тільки темп листи сповільнюється, або користувач зупиняється, він отримує покарання. Оглушаючий звук або що-небудь жорсткіше, залежить від режиму. З-за довгих перерв може зникнути все написане. Більшість функцій доступні після оплати.

 • Flowstate

Змушує писати з шаленою швидкістю. Зупиніться хоч на 5 секунд – втратите все, що писали до. Ви самі вибираєте тривалість сесії листи: від 5 до 60 хвилин. Під час такого листа добре тренувати сліпий десятипальцевий набір на клавіатурі. Скопіювати і зберегти написане, поки час не закінчиться, не можна. Завантажити програму можна тільки для Mac і iOS за 5 – 10 $.

 • 750 Words

Ваш особистий тренер з фрирайтингу. Він кожен день буде нагадувати про те, що пора писати. Ви отримаєте статистику за тиждень, місяць і рік. Англомовні тексти аналізуються по-особливому. На основі слів сервіс підраховує, скільки думок, почуттів, робочих моментів в написаному.

За кожен день ви отримуєте 2 бали. Сервіс підраховує, як швидко ви пишете 750 слів. У мене на це пішло 19 хвилин, при цьому я писала без зупинок. Якщо фрирайтить кожен день, можна піднятися з рейтингу G до A. Регулярно проводяться марафони в дусі “пишемо 100 днів без пропусків”. До кінця доходять не всі.

 • Morning Pages

Сервіс англійською мовою. Вибираєте день в календарі і починаєте писати з голови. Таймер доведеться ставити окремо на телефоні або комп’ютері. Тут акцент зроблено на кількості слів – не менше 500 щодня. Простий інтерфейс не відволікає. Можна зберегти запис після закінчення. Раджу зареєструватися, щоб зберегти не злетіли. Є програми для Android і iOS.

 • Writing Prompt Generator

Все автоматизовано. Вибираєте потрібні параметри: час (3 – 60 хвилин), кількість символів і пишете. Після завершення можна завантажити свій текст. Якщо перерветеся хоча б на 5 секунд, втратите все, що написали. Сервіс сильно допомагає, коли на носі дедлайн, а швидкості не вистачає. Після того, як закінчиться час, копіюєте текст в іншу програму і там правите. Можна зберегти у PDF, TXT, DOC і KINDLE.

Дивно, як таймер впливає на швидкість письма. В 750 Words я написала 3 сторінки за 19 хвилин. Тут – 278 слів за 3 хвилини.

Пишемо в стилі фрирайтинга: покрокова інструкція

Ми вже вивчили теорію фрирайтинга. Пора дізнатися, як ним користуватися на практиці.

 1. Виберіть тему, на яку хочете отримати відповідь. Якщо конкретних рішень не чекаєте, пропустіть цей крок.
 2. Поставте таймер. Для початку достатньо 5 хвилин. Я користуюся телефоном. Але підійде будь-який.
 3. Пишіть всі. Слідуйте за ходом своєї думки. Не бійтеся відходити від теми. Поряд з кожною цікавою думкою ставте плюсик на полях.
 4. Закінчите, коли пискне таймер. Відпочиньте від записів.
 5. Перечитайте запису.

Люди з допомогою цієї техніки пишуть книги, завершують складні проекти.

Результати на прикладах

У фрирайтинга є побічна дія – ви побачите свої недоліки і проблеми. Прописуючи цілі, бажання, думки і почуття, я помітила, як багато я не роблю для свого розвитку. Після кількох сеансів я зрозуміла, що повинна прокачати свій англійський. Хоч і володію базовим розмовною, мені цього мало. Вирішила робити по начерку обличчя людини, щоб повернутися до малювання.

А ще у мене з’явилася купа тем для відео. Я запам’ятала багато подій місяця, про яких би просто забула. Можна сказати, міні-записи особистого щоденника. Розглянула своє життя з боку. Все це – маленькі кроки до успіху та фінансової незалежності. Фрирайтинг стоїть першим у списку саморозвитку. Але моя історія – це ще квіточки. Я розповім про інших крутих хлопців, які зробили неможливе.

Ярослав Андриянов налагодив відносини з грошима, зміг заробляти віддалено і подорожувати. У нього свій сайт, який приносить гарний прибуток. До чого він прийшов завдяки 100-денного курсу фрирайтинга.

Американський фрілансер-бізнесмен колись ходив на ненависну роботу. Грошей не вистачало. Кар’єра зайшла в глухий кут. І знаєте, що йому допомогло вибратися? Фрирайтинг. Він кожен місяць ставив перед собою питання і відповідав на них під час сеансу вільного письма. В ході він зрозумів, що хоче 2 речі: писати і подорожувати. Потім до нього прийшло розуміння, як це зробити.

Висновок

Фрирайтинг – це те, що відкриє у вас письменника. Ви навчитеся викладати думки без канцеляризмов. Тексти почнуть виходити з-під вашої руки швидше. Ви зможете заробляти на життя листом або шукати у фрирайтинге відповіді на питання, які просунуть вас далі. Якщо ви засмучені, ображені, теж пишіть. Коли слова вийдуть на папір, стане легше, і ви зможете взятися за інші справи.

Я буду протягом 100 днів займатися фрирайтингом за 3 хвилини. Ви зі мною? Давайте ділитися результатами в коментарях і мотивувати один одного на продуктивну роботу.

Для тих, хто хоче знати і заробляти більше, є кнопка “Підписатися”. У нас багато корисних статей, які допоможуть вам вирости.

До швидкої зустрічі!

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.