Хто такий коуч і чим займається: докладний огляд професії

Поширити

Вітаю, друзі.

У більшості з нас є бажання, прагнення, цілі, нездійснені мрії. В інтернеті і книгах можна знайти багато інформації про те, як навчитися досягати цілей, причому вона дуже різнопланова і часом суперечлива. А головне, скільки не читай, результату немає, тому що чогось у цих інструкціях не вистачає. Або когось.

Коуч – це людина, яка допомагає в досягненні цілей. Як він це робить, чи можна довіряти такому вчителю, в чому особливості коучингу, і як самому навчитися цьому ремеслу – про це наш сьогоднішній матеріал.

Зміст

 • Визначення
 • Особливості коучингу у нас в країні
 • Відміну від інших видів консалтингу
 • Як працює коуч
 • Види коучингу
 • Як зрозуміти, чи допоможе коучинг
 • Як вибрати коуча
 • Як стати коучем
 • Висновок

Визначення

Саме слово “coaching” у сучасній інтерпретації перекладається як “тренування”. Визначення звучить так:

Коучинг – це особливий вид консалтингу, в ході якого фахівець, тобто коуч, допомагає своєму клієнтові досягти певних особистих або професійних цілей.

У визначенні начебто немає нічого складного, але тим не менш воно не відповідає на наші запитання, тому будемо розбиратися з поняттям “коучинг” і пояснимо, що це таке більш простими словами на прикладах.

Живе в місті N менеджер “самого середньої ланки”, у якого є бажання поїхати на стажування до Лондона. Але він ніяк не може почати діяти, не знає, з якого боку підійти до цього питання і які конкретні кроки зробити. Що тут можна зробити:

 1. Перерити інтернет і спробувати знайти шляхи вирішення завдання. Але знати – це ще не значить робити, та й інформації може бути дуже багато або, навпаки, мало. У першому випадку наш герой буде місяцями читати історії інших людей, але так і не знайде для себе рішення, у другому – просто нічого не знайде.
 2. Познайомитися з тим, хто вже пройшов цей шлях, і попросити допомогти. Але, по-перше, не зовсім зрозуміло, де шукати таку людину, а по-друге, кожна людина йде до мети своїми стежками, і чужа колія може для нас бути занадто вузькою або широкою.
 3. З нуля самостійно спробувати вирішити завдання, розробити план дій, “наступаючи на граблі”, витрачаючи багато часу, сил і енергії, що все ж знайти свій шлях.
 4. Звернутися до коуча, який якраз і допоможе знайти найкоротшу дорогу до заповітної мети.

Особливості коучингу у нас в країні

Вважається, що коучинг зародився в 1974 році, коли Тімоті Голви видав свою книгу “Теніс як внутрішня гра”. Так що ця теорія не нова, і зараз у США і Європі до допомоги коучів вдається безліч людей.

У нашій країні до коуча, як і до психологів, ставлення досить неоднозначне. Багато хто вважає, що їм не потрібна допомога таких фахівців, а мета всіх цих консультацій в тому, щоб заробити грошей на простачках. Результату все одно не буде і, ймовірно, стане ще гіршим після “промивання мізків”.

Ситуація з психологами поступово змінюється, все більше людей визнають, що у них є психологічні проблеми, і прагне їх вирішити. Можливо, і коучинг скоро стане більш популярним.

Відміну від інших видів консалтингу

Є кілька напрямів у сфері консультацій, які можна сплутати з коучингом:

 1. Робота з психологом. У фахівця є відповідний диплом, і спілкування з ним направлено в основному на вирішення психологічних проблем: страхи, фобії, труднощі в спілкуванні з близькими.
 2. Робота з тренером. Найпростіший приклад пов’язаний зі спортом. Тренер володіє потрібними знаннями в певній сфері і чітко дає інструкції, що і як правильно робити, розписує програму тренувань і харчування. Приблизно те ж саме робить бізнес-тренер або тренер особистісного зростання.
 3. Робота з наставником. Наставник – це той, хто вже домігся високих результатів у певній діяльності і допомагає новачкові пройти той же шлях, консультує його, показує особистий приклад.

Насправді коучинг відрізняється від цих видів консультацій, хоч і використовує деякі інструменти з тієї ж психології. Коуч на відміну від психолога не вирішує проблеми і не працює з минулим, а допомагає досягати цілей в майбутньому. На відміну від тренера він не розписує програму, не дає поради і не вказує, що робити.

Як працює коуч

Робота коуча полягає в тому, щоб задавати правильні питання. Їх може бути багато чи мало. Завдання – вивести клієнта на його особливий шлях для досягнення мети. Інструменти коучингу допомагають:

 1. Зрозуміти, що зараз відбувається в житті людини, тобто визначити пункт “А”.
 2. Чітко сформулювати мету (пункт “Б”) і терміни її досягнення.
 3. Опрацювати покроковий план переміщення з пункту “А” в пункт “Б”.

При цьому коуч не дає ніяких рад, до всіх висновків клієнт приходить сам, розробляє персональний план, який відповідає його прагненням і характером.

Сподіваюся, тепер стало трохи зрозуміліше, чим займаються ці фахівці.

Види коучингу

Найчастіше такі фахівці не займаються всіма питаннями, а спеціалізуються на одній із сфер:

 • побудова бізнесу;
 • управління підприємством, державною структурою або іншою організацією;
 • лідерство;
 • особисте життя;
 • саморозвиток і особистісне зростання;
 • спорт;
 • особиста ефективність.

Зазвичай на одній зустрічі, яку називають “сесія”, коуч працює з одним клієнтом, на відміну від тренінгів, які найчастіше проводять для групи людей. Залежно від цілей і бажаних результатів, ви можете зустрічатися часто протягом невеликого проміжку часу або рідко для корекції довгострокового плану.

Як зрозуміти, чи допоможе коучинг

Якщо у вас є мета і готовність до неї йти, то зможете і самі досягти потрібного результату, але поодинці рухатися складно. Ми не бачимо ситуацію з боку, не можемо оцінити всі можливості і пасуем перед труднощами.

Коучинг допомагає намітити чіткий шлях, пройти по ньому більш швидко і безболісно, не втратити вірний напрямок. Якщо немає мети або внутрішньої мотивації, то малоймовірно, що коучинг допоможе.

Ще один важливий момент – у вас має бути довіра і повага до фахівця. Якщо людина вам неприємний, ви сумніваєтеся в його компетенції і підозрюєте, що толку від консультацій не буде, то краще не витрачати свій час і сили.

В інших випадках ви цілком можете звернутися до такого консультанта. Багато хто думають, що це потрібно тільки бізнесменам або менеджерам, але насправді будь-яка людина може прийти зі своїми завданнями до професіонала. Адже ми все одно приходимо з ними до дружині, чоловікові, другу. Це теж класно, але іноді потрібна і більш кваліфікована допомога.

Як вибрати коуча

Частково ми вже зачепили цю тему. Щоб одержувати користь від кожної сесії, потрібно довіряти фахівцеві. Тому в коучингу важливі не тільки прийоми, але і особисті якості людини:

 • уважність;
 • бажання допомагати;
 • уміння слухати;
 • відсутність заздрості і бажання нав’язати свою думку;
 • терпіння;
 • почуття гумору.

Ось перед вами прекрасний чоловік, який розташовує до себе і викликає довіру. Але важливо не тільки це. Мене довго цікавило питання, який і у вас, мабуть, крутиться в голові: “Як зрозуміти, що перед вами професіонал, а не дилетант, який прочитав пару книжок і вирішив, що він коуч?” Адже в університетах немає такої спеціальності, але все ж цієї професії десь вчаться.

Так, для цього є спеціальні навчальні центри. Підготовка проходить у форматі курсу від 1 – 3 місяців інтенсивних занять і до 10 – 12 місяців дистанційного навчання. Ці центри отримують сертифікацію в Міжнародній Федерації Коучингу (ICF), так відстежується рівень підготовки фахівців. У професійного коуча повинен бути сертифікат міжнародного зразка.

Як ще відрізнити хорошого фахівця:

 1. Зазвичай він спеціалізується на якихось конкретних завданнях, а не на всіх сферах життя.
 2. У нього самого є непогані результати в цій області. У бізнес-коуча, наприклад, може бути свій бізнес або досить великий досвід роботи на керівних посадах.
 3. Він не нав’язує послуги і не намагається показати, що розумніші за всіх.
 4. Він чітко називає вартість сесії, не намагається приховати або завуалювати.
 5. Працює особисто з людиною і рідко з групою.
 6. У відкритому доступі є відгуки його клієнтів.

Щоб бути впевненим у компетентності консультанта, прислухайтеся до рекомендацій людей, яким довіряєте. Цей підхід працює в більшості випадків.

Як стати коучем

Коучинг стає все більш затребуваним в нашій країні. Ми часто переймаємо досвід Західної Європи в бізнесі і житті, тому можна припустити, що ця тенденція найближчим часом збережеться.

Зараз досвідчений фахівець отримує від 100 доларів за сесію, яка триває від 60 до 90 хвилин. Розвиваючись і проводячи регулярні консультації, можна добре заробляти.

Щоб отримати відповідну освіту, потрібно пройти такі кроки:

 1. Знайти навчальний центр, який працює за програмою міжнародної асоціації коучів і має сертифікацію ICF. Потім зібрати гроші і виділити достатню кількість часу на навчання.
 2. Стати сертифікованим коучем можна тільки після того, як робота з клієнтами не менше 100 годин на безкоштовних сесіях. Це невід’ємна частина освіти.
 3. Отримати сертифікат і почати розповідати своїм знайомим, що стали коучем.
 4. Почати вести сторінки у соціальних мережах та настроїти інші канали, по яких люди зможуть знайти вас та звертатися за допомогою.

Висновок

Ми розібралися, хто такий коуч і чим він займається, з якими питаннями можна звернутися до нього, як знайти хорошого фахівця і як самому ним стати. Які питання у вас залишилися? Напишіть їх у коментарях і розкажіть, як ви ставитеся до коучінгу. Хотіли б випробувати його на собі або стати таким фахівцем?

Якщо ця стаття вам сподобалася поділіться їй з друзями в соціальних мережах.

Підписуйтесь на нові матеріали iklife.ru і дізнаєтеся, хто такий блогер, видеомонтажер, як отримати нову затребувану професію, заробляти більше грошей і правильно ними розпоряджатися.

Бажаю досягати своїх цілей і радіти життю.

До нової зустрічі, друзі. Поки що.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.