Курси комп’ютерної грамотності для пенсіонерів та інших початківців користувачів ПК

Поширити

Вітаю вас, дорогі читачі.

Якщо ви відкрили браузер і знайшли цю статтю, то вже зробили великий крок до нових знань і умінь. Сьогодні я розповім про те, які курси комп’ютерної грамотності можна пройти, щоб швидко освоїти ази роботи з технікою і найбільш необхідними програмами.

Цей матеріал буде корисний для людей старшого покоління і всіх початківців користувачів персонального комп’ютера (ПК). Поговоримо про різних форматах навчання і розглянемо кілька онлайн-сервісів. В кінці статті будуть адреси і телефони “живих” безкоштовних курсів для літніх людей у великих містах Росії.

Зміст

 • Формати навчання, їх плюси і мінуси
  • Отримання знань онлайн на спеціальних сайтах
  • Навчання на курсах в групі або індивідуально з викладачем
  • Книги
 • “Азбука Інтернету” – навчальний посібник для пенсіонерів
 • “Неумека” – курс для освоєння комп’ютерних програм
 • Інші онлайн-матеріали для новачків
 • Безкоштовні курси для пенсіонерів з викладачем по містах Росії
 • Висновок

Формати навчання, їх плюси і мінуси

Є кілька варіантів навчання роботі на комп’ютері з нуля. Розглянемо кожен з них, виділимо плюси і мінуси.

Отримання знань онлайн на спеціальних сайтах

На навчальних онлайн-майданчиках збудований план уроків за різними темами, можуть надаватися тести та завдання для перевірки знань, а також є підтримка і відповіді на питання в коментарях до матеріалів. Основні плюси такого підходу:

 • ви самі плануєте час для навчання;
 • можете у будь-який час повертатися до пройденої інформації і освіжати її в пам’яті;
 • можете брати тільки актуальні уроки, зовсім не обов’язково проходити всю програму навчання від початку і до кінця.

Тепер про недоліки методу. Щоб вчитися онлайн, потрібна дисципліна і внутрішня мотивація. Тут немає вчителя, який ставить оцінки і змушує уважно вивчати тему. Навіть при налагоджених і досить швидких відповідях на коментарі буває складно отримати розгорнуту відповідь на своє питання.

Також складно освоїти те, що перевищують заданого уроку. Тобто на майданчику просто може не бути потрібної вам інформації.

В цілому такий варіант досить зручний, якщо знайти хороший сайт, де просто і зрозуміло викладається матеріал, а також оперативно працює зворотній зв’язок. Нижче я розповім про декілька вдалих проектах.

Навчання на курсах в групі або індивідуально з викладачем

У багатьох містах можна знайти приватні школи, які навчають новачків працювати з комп’ютером. Потрібно прийти і записатися в групу або на індивідуальні заняття з викладачем. Плюси такого способу навчання:

 • присутність вчителя не дає розслаблятися, доводиться трудитися в повну силу;
 • наставник відповідає на всі питання, допомагає, коли виникають труднощі, все це відбувається швидко, не потрібно чекати відповіді кілька годин чи днів, як у випадку з онлайн-ресурсами;
 • навчання в групі додатково стимулює до отримання знань і навичок, допомагає впоратися зі сором’язливістю і нерішучістю.

Основний мінус таких уроків – це необхідність виділяти час і підлаштовуватися під розклад навчального центру. Але для літніх людей це навіть плюс. Можна прогулятися, познайомитися з однокурсниками і спілкуватися, що також важливо в старшому віці. Ще один недолік – це часто платна основа, проте є соціальні проекти з безкоштовним навчанням для пенсіонерів. Про них я розповім трохи пізніше.

Також безкоштовно можна навчитися роботі за комп’ютером, якщо попросити свого знайомого стати вчителем. Часто літнім людям складно знайти спільну мову з онуками і дітьми: важко вчитися у них, не вистачає терпіння у навчальних і учнів. Але можна знайти хорошого наставника серед друзів онуків або дітей.

Книги

Гарна книга може замінити онлайн-навчання і навіть вчителі. Переваги цього способу:

 • доступність в будь-який час;
 • інформація завжди під рукою в зручному форматі, можна брати підручник в руки і відразу застосовувати знання за комп’ютером;
 • можна робити помітки, закладки, брати книгу з собою на прогулянку, в поліклініку, метро, на пляж;
 • досить докладне розкриття тим, чого може бракувати онлайн-курсів.

До мінусів можна віднести необхідність дисципліни і великого бажання вчитися, а також вартість книг. Хороші допомоги не бувають дешевими. Спробуйте запитати у знайомих і друзів, можливо, у них є такий підручник, і ви зможете займатися по ньому безкоштовно. Ще один варіант – попросити дітей або товаришів подарувати вам гарний посібник.

Мені подобаються книги серії “Для чайників”. Вони написані зрозумілою мовою і детально розбирають всі дії з прикладами. У цій серії є такі підручники з основ комп’ютерної грамотності:

 • посібник по роботі з останньою версією найпоширенішою на сьогодні операційної системи “Windows 10 для чайників”,
 • “Інтернет для чайників”,
 • “ПК для чайників” і “Комп’ютер для чайників”,
 • “Ноутбуки для пенсіонерів”.

Якщо ви звикли вчитися по книгах, то цей спосіб допоможе в освоєнні комп’ютера.

“Азбука Інтернету” – навчальний посібник для пенсіонерів

Ресурс “азбукаинтернета.рф” створено ПАТ “Ростелеком” спільно з Пенсійним фондом Росії спеціально для навчання літніх людей, але пройти навчання можна в будь-якому віці, обмежень на безкоштовне отримання знань немає. На сайті представлені уроки в режимі онлайн, а також можна скачати підручник і займатися без виходу в інтернет.

В курсі розбираються 14 тем:

 1. Пристрій комп’ютера простою мовою.
 2. Робота з файлами і папками операційній системі Windows.
 3. Текстовий редактор Word для новачків.
 4. Основи роботи з браузером, вихід в інтернет.
 5. Пошук інформації в мережі.
 6. Безпека в інтернеті.
 7. Створення і використання електронної пошти.
 8. Реєстрація та отримання інформації на сайті Держпослуг “gosuslugi.ru”. Сайти органів влади Вірменії.
 9. Сайти федеральних органів Росії. Соціальні онлайн-сервіси Вірменії.
 10. Робота з веб-ресурсом пенсійного фонду РФ.
 11. Корисні сервіси і покупки в інтернеті.
 12. Соціальні мережі.
 13. Установка і використання Skype.
 14. Пошук роботи в інтернеті.

На мій погляд, це один з найбільш вдалих безкоштовних курсів, який з самого початку і без зайвої інформації навчає використовувати комп’ютер для повсякденних завдань. Щоб приступити до вивчення матеріалів, зайдіть на сайт “азбукаинтернета.рф” і натисніть на кнопку “Почати заняття”.

Якщо ви користуєтеся комп’ютером недавно, то почніть з самого першого уроку. У будь-який час можна відкрити актуальний для вас розділ і пройти матеріал по ньому. Для цього потрібно натиснути на кнопку “Подивитися урок”.

Інформація представлена у текстовому вигляді зі скріншотами. В кінці матеріалу по темі є контрольні запитання, щоб закріпити отримані знання. Щоб повернутися до вибору розділу, натисніть на стрілочку у вікні браузера.

Інший варіант – скористатися меню зліва. Для цього потрібно піднятися до шапці сайту.

У будь-який час можна скачати підручник на свій пристрій, щоб переглядати інформацію в зручний час та при необхідності роздрукувати.

Єдиний недолік проекту “Абетка Інтернету”, який я побачила, – це старіння інформації. Зокрема, розглянута робота з Windows 7, а зараз вже найчастіше зустрічається Windows 10. Інтерфейс у них значно відрізняється.

“Неумека” – курс для освоєння комп’ютерних програм

Це авторський проект Іллі Кривошеєва, що складається з 6 великих блоків:

 1. “Комп’ютер для початківців”, що включає ази роботи з Windows.
 2. “Робота на комп’ютері” допомагає розібратися в будові пристрої та основних термінах, а також налаштування операційної системи на базовому рівні.
 3. “Навчання комп’ютерним програмам” включає в себе основи найпопулярніших програм: Word, Excel, Paint.
 4. “Інтернет для початківців” потрібен для освоєння роботи з браузером, популярними соціальними мережами, Skype. Також автор приділив увагу сучасному сленгу в мережі.
 5. “Електронна пошта”. У цьому блоці розглянута робота з такими популярними поштовими клієнтами як Mail.ru, Gmail, Яндекс.Пошта.
 6. “Майстер-клас” дозволяє більш глибоко вивчити сервіси та програми, роботу з інформацією в мережі.

Цей курс розрахований на шлях від початківця до просунутого користувача, він більш поглиблений порівняно з “Азбукою Інтернету”. Після його освоєння ви можете знайти інтернет-професію та почати заробляти перебуваючи вдома. Але тут немає тем, що стосуються державних послуг і покупок у Інтернеті.

Щоб приступити до навчання, зайдіть на сайт “neumeka.ru”. У верхній частині екрану є 3 вкладки:

 1. “Комп’ютер з нуля” – сюди увійшли 3 перші блоку уроків, описаних вище.
 2. “Навчання Інтернету” – тут зібрана вся інформація по роботі з програмами і сервісами в мережі.
 3. “Архів уроків” – це повний перелік матеріалів.

Мені зручно дивитися теми у цьому останньому розділі. Переходимо в нього і натискаємо на заголовок уроку, який хочемо освоїти. Приклад на скріншоті.

Коли ви прочитали інформацію і хочете повернутися до переліку уроків, натисніть на стрілочку у вікні браузера.

В уроках з Windows є скріншоти і пояснення з останньою версією програми, матеріали постійно оновлюються, автор підтримує зв’язок зі своїми учнями через коментарі. Сайт “neumeka.ru” може стати добрим помічником в освоєнні комп’ютера і багатьох популярних програм і сервісів.

Інші онлайн-матеріали для новачків

Я детально розповіла про двох, на мій погляд, найбільш вдалих проектах. Але в інтернеті є й інші сайти, які можуть стати в нагоді новачкові:

 • віртуальна комп’ютерна академія “pc-pensioneru.ru” – це сайт зі статтями з різних тем, починаючи від Windows і закінчуючи Photoshop, які дають початкові знання по роботі з комп’ютерними програмами;
 • zaprosto-internet.ru – зручне посібник, розрахований на літніх людей, яка доступна в режимі онлайн і для скачування в форматі PDF;
 • pcgramota.com – безкоштовні і платні курси для всіх віків.

Є також безліч платних навчальних програм в режимах онлайн та офлайн. Орієнтовна вартість курсу комп’ютерної грамотності на сьогоднішній день складає 5 000 руб.

Безкоштовні курси для пенсіонерів з викладачем по містах Росії

У нашій країні діють соціальні програми, що дозволяють літнім людям та інвалідам безкоштовно навчитися роботі за комп’ютером. Найчастіше такі курси організовуються в бібліотеках. Нижче представлені деякі адреси по великим містам Росії.

Тольятті:

 • вул. Громовий, д. 42, тел. 8 (8482) 79-90-28;
 • вул. Автобудівників, д. 68, тел. 8 (8482) 79-90-08;
 • вул. Карбишева, д. 9, тел. 8 (8482) 79-90-04;
 • в центральній бібліотеці (бульвар Леніна, 10) тел. 26-03-81.

Детальніше про заняття в місті Тольятті можна дізнатися на сайті по посиланню.

Москва:

 • вул. Авіаторів, д. 7, +74954358143;
 • парк культури і відпочинку “Філі”, Велика Філевська, 22, тел. (495) 146-05-31);
 • Бібліотека № 50 ЦБС СЗАТ, вулиця Маршала Конєва, 16, тел. (499) 194-49-96;
 • Центр “Орбіта”, Малий Коптевский пр., 4, тел. (499) 152-56-44.

Детальніше про навчання можна дізнатися за вказаними телефонам і по посиланню.

Санкт-Петербург:

 • вул. Бабушкіна, д. 64, +78123623438;
 • Жовтнева набережна, д. 64, корпус 1, +78124467540.

Щоб дізнатися, де у вашому місті безкоштовно навчають пенсіонерів, зверніться в органи соціального захисту.

Висновок

Ми розібрали всі формати навчання комп’ютерної грамотності для новачків. Вибирайте той варіант, який найкраще підходить саме вам. Я раджу для початку скористатися онлайн-сервісами “Азбука Інтернету” та “Неумека”, а потім розширювати свої знання за допомогою книг, статей на сайтах та інших джерел. Але вирішувати вам, є безліч різних пропозицій, потрібно тільки вибрати підходяще.

Бажаю вам вчитися легко і з задоволенням, стати впевненим користувачем і піти далі, навчившись заробляти в інтернеті і отримувати задоволення від роботи за комп’ютером.

Якщо є питання, ідеї, думки по темі статті, мені буде приємно поспілкуватися з вами. Зберігайте цю сторінку в закладки і діліться з друзями, адже разом вчитися легше і веселіше. Підписуйтесь на нові матеріали блогу iklife.ru щоб не відставати від сучасних тенденцій і знати більше.

До нових зустрічей, друзі!

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.