Що таке аутентифікація, і як її пройти без проблем і помилок

Поширити

Привіт, друзі.

Ви пам’ятаєте, як у школі проходили нову тему з математики, фізики, хімії та інших складних предметів? Відкриваєш книгу, а там маса незрозумілих слів. Але поступово ми вивчали терміни, і все ставало на свої місця.

Закінчуючи школу, ми не перестаємо вчитися. Життя стрімко змінюється, розвиваються технології, спонукаючи нас отримувати нові знання і навички. Щоб вільно виходити в інтернет, спілкуватися і працювати в мережі, потрібно освоювати основні поняття. Сьогодні ми розберемося, що таке аутентифікація, якою вона буває, і що цей процес відрізняється від ідентифікації та авторизації.

Зміст

 • Визначення
 • Відміну від ідентифікації та авторизації
 • Види аутентифікації
 • Чим дворівнева перевірка краще однорівневою
 • Помилки аутентифікації: причини та шляхи вирішення
 • Висновок

Визначення

З процесом аутентифікації в тому чи іншому вигляді ми стикаємося досить часто.

Аутентифікація – це процедура встановлення автентичності або відповідності.

Щоб пояснити це, простими словами, наведу приклад.

Уявіть собі, що нещодавно купили квартиру або змінили замки, до ключів ще не звикли. Підходимо до дверей і намагаємося вставити ключ у замкову щілину. Якщо ми помилилися, то аутентифікація не пройдена, ключ не відповідає замку, не відкриває його. Якщо, навпаки, все зійшлося, і двері відкриваються, отже, перевірка справжності пройдена.

Інші приклади аутентифікації:

 • введення логіна і пароля від облікового запису в соціальній мережі;
 • використання ПІН-коду для зняття грошей з картки у банкоматі;
 • вхід в систему комп’ютера;
 • зняття блокування з екрану телефону;
 • застосування кодового слова для підтвердження банківських операцій в телефонному режимі;
 • введення коду доступу для підключення до інтернету через Wi-Fi;
 • підключення одного пристрою до іншого, наприклад, телефону до комп’ютера для передачі інформації.

Відміну від ідентифікації та авторизації

Ці поняття легко можна сплутати, тому що вони є етапами одного процесу, частинами мозаїки. Повернемося до нашого прикладу з дверима в квартиру. Щоб відкрити її, нам потрібен ключ, він виступає ідентифікатором, тобто інструментом, за допомогою якого ми будемо робити потрібну дію. Вставили його в замок, покрутили – пройшли ідентифікацію.

Якщо двері відкрилися, значить, ідентифікатор правильний, справжній. Це вже аутентифікація або, кажучи іншими словами, процедура перевірки. Останній етап – авторизація, ми входимо в квартиру, тобто отримуємо доступ.

Тепер приклад з соціальними мережами. Ми відкриваємо сайт або додаток в телефоні, вводимо логін і пароль – це наші ідентифікатори. Потім натискаємо Enter, та інформація відправляється на аутентифікацію. Програма перевіряє, чи є користувач з такими обліковими даними. Якщо ми все зробили правильно, то відбувається авторизація. Ми входимо в соціальну мережу і потрапляємо саме на свою сторінку, бачимо оповіщення, діалоги з друзями, додані записи в стрічці.

Якщо ви переплутаєте ці терміни, нічого страшного, але щоб розуміти, про що конкретно йде мова в тому чи іншому випадку, краще навчитися відрізняти їх.

Види аутентифікації

Користувачі інтернету в моєму уявленні поділяються на оптимістів та параноїків. Оптимісти не заморочуються кодами і складними паролями. Прізвище, дата народження або слово “qwerty” цілком можуть стати їх паролем від аккаунта в соцмережі або електронної пошти. Головне, щоб було легко запам’ятати.

Параноїки придумують складні паролі, шифри та коди, які виходять в інтернет, тільки зі своїх пристроїв і через перевірені мережі, паролі зберігають у дружини в панчосі. Вони завжди стурбовані безпекою.

Якщо ви ставитеся до оптимістів, то я мушу вас попередити. В інтернеті, як і в реальному житті, досить багато охочих скористатися вашим простодушністю, вкрасти коди доступу, зламати аккаунт, зняти гроші з рахунку. Для цього придумано безліч технічних засобів і способів розлучення.

Тому системи аутентифікації постійно удосконалюються, щоб зменшити шанси зловмисників. З іншого боку, кожен сервіс, сайт, додаток прагне до того, щоб користувачам було зручно і приємно.

З часом для різних випадків з’явилися такі види аутентифікації:

 • За допомогою пароля, спеціального слова або коду. Цей варіант дуже часто використовується і в цілому забезпечує достатню простоту доступу до програм і сервісів, але останнім часом часто є недостатнім. З’являється все більше програм для підбору паролів і все більше хитрощів для їх виманювання у користувачів.
 • З допомогою спеціального пристрою, фізичного носія. Прикладами можуть служити банківська картка, електронний підпис, ключі для входу в онлайн-банк підприємства. Це найпоширеніший тип аутентифікації, але, на жаль, фізичний носій також можуть вкрасти.

 • За допомогою біометричних даних. Це може бути ваш голос, обличчя, відбиток пальців, сітківка ока. Цей варіант вважається найбільш надійним, але систем, які його використовують, не так вже й багато, і коштують вони дорого.
 • Наскрізна. В даному випадку потрібно пройти перевірку в одній програмі, а користуватися можна декількома сервісами та додатками без необхідності кожного разу авторизовуватись. Прикладом може служити вхід в Google-аккаунт. Увійшовши в нього, ви автоматично отримуєте доступ до хмарному сховища, поштою, своєму YouTube-каналу та інших сервісів.

Як бачите, є різні види аутентифікації для різних програм і випадків. Використовувати потрібно один з них або декілька разом в залежності від цілей і завдань.

Чим дворівнева перевірка краще однорівневою

Двофакторна аутентифікація увазі використання відразу двох перерахованих вище методів захисту. Наприклад, ми вставляємо картку в термінал і вводимо ПІН-код. Або вводимо облікові дані від сторінки в соцмережі і потім отримуємо одноразовий код на телефон, прив’язаний до аккаунту.

Така подвійна перевірка не вимагає великих фінансових витрат, вона досить проста і зручна для користувачів, а також значно збільшує безпеку даних.

Параноїки вважають, що можна зробити навіть трьох – і чотирирівневу перевірку, головне, щоб вороги не отримали доступ до інформації. Але такі заходи найчастіше є зайвими, значно ускладнюють і уповільнюють всі операції. Можна сказати, що двоетапна перевірка – це компромісне рішення для безпеки і зручності.

Помилки аутентифікації: причини та шляхи вирішення

При підключенні до мережі Wi-Fi, одного пристрою до іншого або при вході в будь-яку програму і на сайт можуть виникнути проблеми. Найчастіше вони пов’язані з такими причинами:

 1. Неправильний ідентифікатор, тобто ви просто забули або переплутали логін, пароль, ПІН-код, банківську картку. Тут не виникає особливих питань, як виправити помилку. Перевірте дані для входу, можливо, ви не звернули увагу на регістр і написали малі літери замість великих. Також часто при вході на сайт або програму ми забуваємо перевірити розкладку клавіатури і пишемо не англійською, а російською мовою.
 2. Пошкодження фізичного носія, наприклад, магнітна стрічка на банківській карті подряпалася, карта погнулися, ключ від онлайн-банку або електронний підпис зламалися, на оці з’явився кон’юнктивіт, на пальці ранка, що перешкоджає зчитування біометричних даних, а телефон загубився чи втопився у Волзі. Все це призводить до певних ускладнень, і потрібно шукати спосіб прибрати помилку і отримати доступ до даних або грошей в кожному конкретному випадку. Можна перевипустити картку, а тим часом перевести гроші на інший рахунок і перевести в готівку з нього, замовити нову підпис або ключ, звернутися в офіс, щоб підтвердити дію без відбитка пальців, а, наприклад, за допомогою кодового слова.
 3. Різна система шифрування на телефоні і роутері призводить до їх несумісності. Щоб підключитися до Wi-Fi в разі такої помилки, потрібно змінити налаштування роутера, застосувавши шифрування, доступне в мобільному пристрої.
 4. Іноді телефон не підключається до мережі через програмного збою ОС або помилки в роботі роутера. У такому випадку спробуйте оновити програму в мобільному пристрої і перезавантажте маршрутизатор.
 5. Різна швидкість передачі даних на пристроях, тут доведеться розбиратися і знову лізти в налаштування виставляти прийнятний обсяг даних, який передається за певний проміжок часу.
 6. В налаштуваннях роутера або іншого приладу можуть бути чітко прописані пристрої, з якими він може підтримувати зв’язок. Якщо потрібно додати новий гаджет, то знову-таки доведеться попрацювати з налаштуваннями.

Як бачимо, причини можуть бути різними. Щоб розібратися з ними, потрібно мати запасний план, вміти працювати з налаштуваннями програм і пристроїв або знати того, хто вміє це робити.

Висновок

Сподіваюся, що ця стаття допомогла вам розібратися з тим, для чого потрібна автентифікація, і які її види бувають. Також ми обговорили можливі проблеми при перевірці достовірності і шляхи їх вирішення. Якщо у вас виникла конкретна помилка доступу, напишіть про це в коментарях, обговоримо.

Підписуйтесь на новини iklife.ru, вчіться разом з нами працювати з різними програмами, сервісами та додатками, щоб йти в ногу з часом.

Всього доброго. До нової пізнавальної зустрічі.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.