Що таке проксі і які можливості він відкриває?

Поширити

Доброго дня, читачі блогу iklife!

У цій статті я розповім про те, що таке проксі. Напевно, ви про нього вже чули, адже не далі як пару місяців тому Роскомнаглядом був заблокований популярний месенджер Телеграм. Деякий час доступ до додатка можна було отримати тільки за допомогою proxy і VPN, тому багатьох зацікавила ця тема.

Відразу скажу, для всіх жителів РФ обходити блокування месенджера з допомогою проксі не заборонено законодавством. Тому якщо ви відчуваєте якісь незручності при роботі з Telegram або будь-яким іншим ресурсом, то підключення до проксі-серверів може стати хорошим виходом.

Зміст

 • Чим корисний?
 • Чим відрізняється від VPN?
 • Типи проксі-серверів
 • Як використовувати?
 • Висновок

Чим корисний?

Як я вже сказав, з допомогою proxy-сервера ви можете обходити блокування, підключаючись, наприклад, до того ж Телеграм (хоча він і без цього непогано працює). Крім банального обходу заблокованих ресурсів і з’єднань, ви можете розраховувати на підвищення рівня анонімності в мережі. Щоб ви могли зрозуміти, в чому тут справа, давайте детально розглянемо, що таке проксі простими словами.

Коли ви працюєте в інтернеті в штатному режимі, ваш комп’ютер або будь-яке інше пристрій постійно обмінюється даними з серверами і іншими комп’ютерами. Тобто їм буде відомий ваш IP-адресу, приблизне місце розташування, переглядач, з якого ви переглядаєте сторінку, і навіть ваша операційна система, її версія. При бажанні можна отримати більш детальну інформацію про вас.

Proxy – це посередник. При використанні цієї технології з’єднання відбувається не безпосередньо, а через цього посередника, ретельно приховує всі ваші реальні дані, тобто рівень вашої анонімності підвищується. Тепер аби хто не зможе дізнатися, який у вас адресу, браузер або операційка.

Деякі люди дуже стурбовані своєю анонімністю і конфіденційністю, тому використання проксі-сервера може стати для них непоганим варіантом.

Але не забувайте, що якщо ви раптом захочете виконати якісь протизаконні капості, то всі ваші дані можна буде легко запитати у власників proxy чи визначити за допомогою спеціальних технічних засобів.

Чим відрізняється від VPN?

Коли мова заходить про анонімність в мережі, то не можна не згадати VPN. Він точно так само забезпечує безпеку і приховує всі дані власника. Але чим же проксі і VPN відрізняються?

Якщо proxy, як правило, являє собою невеликий сервер-посередник, куди користувачі підключаються одноразово – для отримання доступу до якогось конкретного ресурсу або адресою. То VPN – це ціла приватна мережа, яка в технічному плані значно перевершує сервери-посередники.

Зазвичай для використання VPN потрібен спеціальний софт. При його включенні абсолютно весь трафік буде переходити через приватну мережу. То є навіть онлайн-ігри або з’єднання з ВКонтакте відбуватиметься за допомогою приватної мережі.

VPN надається в платному варіанті. Звичайно, є і безкоштовні сервіси, але якщо ви не хочете мучитися з дуже повільним інтернетом, то вам краще обійти їх стороною.

Типи проксі-серверів

Проксі-сервера діляться на кілька типів. Кожен з них підходить під якусь свою сферу застосування, тому вибір найчастіше залежить від фактора наявності тих або інших особливостей. Ось основні типи, які можна зустріти найбільш часто:

 • SOCKS4, SOCKS5 – найбільш популярний тип, який використовується в додатках і браузерах. Дуже функціональний зважаючи підтримки декількох протоколів передачі інформації.
 • HTTP – призначений для роботи з сайтами. Можна включити один раз і для всіх браузерів.
 • SHTTP – те ж саме, але з підтримкою SSL-сертифікатів. Дозволяє переглядати веб-ресурси через захищене шифрування.
 • CGI – самий примітивний тип proxy, який підходить хіба що для перегляду сайтів. Анонімайзери працюють через CGI.

У тому ж Telegram тепер є нативна можливість підключення proxy. Це пов’язано з недавніми блокуваннями Роскомнадзора, які й змусили творців месенджера додати свою програму такі можливості. В принципі, можливість використання цієї технології була в додатку і раніше, але тепер вона виведена в абсолют – покращено якість з’єднання і т. д. Telegram використовує тип SOCKS5.

Як використовувати?

Для того, щоб безперешкодно переходити на сайти з допомогою серверів-посередників, ви можете користуватися:

 • розширення для браузера,
 • спеціальними програмами,
 • анонімайзерів з CGI.

Що стосується розширень, то будь-який з них може бути встановлено прямо з магазину модулів. У Google Chrome, Mozilla Firefox або будь-якому іншому браузері все розширення з proxy вже давним-давно доступні. Вам залишається просто зайти, ввести ключове слово і вибрати з представленого списку.

Найбільш популярні розширення:

 • Proxy Helper,
 • Proxy Switchy,
 • FoxyProxy.

Будь-який з них ви можете встановити з магазину Google Chrome.

Також в інтернеті можна знайти велику кількість програм і додатків для Windows, Linux або MacOS. Кожна з них володіє схожим функціоналом – моніторинг та використання проксі-серверів.

Список програм:

 • Proxy Switcher Pro,
 • Proxifier Standard,
 • Hide IP Easy.

Кожна з програм вимагають інсталяції на жорсткий диск. Весь трафік буде передавати через сервери-посередники, що може забезпечити додаткову безпеку особистих даних.

А ось анонімайзери працюють на дуже примітивному рівні. Тобто ви просто заходите на сайт, вводите там адресу заблокованого ресурсу, після чого анонімайзер відкриває його для вас за допомогою CGI. Мінусом анонімайзерів можна назвати не завжди правильне відображення елементів ресурсу. При їх використанні можуть виникнути й інші проблеми, тому застосовувати їх слід тільки для одиничного перегляду якої-небудь сторінки.

Ви можете налаштувати проксі-сервера і через стандартні засоби Windows. Тобто вам не потрібно буде шукати додатковий софт або встановлювати розширення. Досить просто отримати IP і порт потрібного сервера, після чого ввести його у відповідне вікно.

У Windows 10

Відкрийте “Установки”, далі в “Мережа та інтернет”, а після – в “Проксі”. Тепер вам потрібно включити параметр “Використовувати вручну ввести адресу і порт так, як це показано на скріншоті нижче.

Після цього натисніть кнопку “Зберегти”.

В більш ранніх версіях Windows

Наприклад, в Windows 7, вам доведеться перейти в “Властивості браузера” і налаштовувати proxy вже звідти.

При налаштуванні вам знадобляться дані: адресу і порт, які можна отримати на різних сайтах. Найбільш популярні з них постійно блокуються. Щоб вийти на дзеркала, вам достатньо ввести в пошук: “Безкоштовні проксі” або будь-який схожий запит.

На них ви зможете знайти безкоштовні проксі, які відрізняються низькою якістю роботи: повільне з’єднання і т. п.

Для того, щоб уникнути таких проблем, вам доведеться купувати проксі.

Висновок

Сподіваюся, що тепер ви зрозуміли, навіщо потрібен proxy і як ним користуватися. Анонімність в мережі – справа серйозна і багато користувачі дуже сильно турбуються з приводу конфіденційності. В майбутніх матеріалах ми розглянемо платні варіанти використання серверів-посередників, а також їх плюси і мінуси.

Майте на увазі, що використання посередника уповільнює інтернет. Якщо ми говоримо про безкоштовних варіантах, то це уповільнення може бути дуже істотно. Коли я намагався використовувати безкоштовні proxy для Телеграм, навіть повідомлення вантажилися дуже повільно.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.