Що таке SSL-сертифікат: для чого потрібен і скільки коштує встановлення захищеного з’єднання

Поширити

Доброго часу доби, дорогі пані та панове!

Сьогодні я вирішив торкнутися тему HTTPS-протоколу. SSL-сертифікат – що це і навіщо потрібен? Для чого люди так хочуть встановити собі цей сертифікат, які плюси він в собі несе? Про це у сьогоднішньому матеріалі на iklife.ru.

Зміст

 • SSL і HTTPS-з’єднання
 • Типи SSL-сертифікатів та їх вартість
 • SSL і пошукове просування
 • Чому вебмастера все частіше стали встановлювати SSL-сертифікати?
  • Переваги встановлення SSL
 • Як працює захищене з’єднання?
 • Висновок

SSL і HTTPS-з’єднання

Ви напевно могли помітити, що на якихось сайтах в адресному рядку є зелений замочок, а на яких-то його немає. У першому випадку, сайт здається безпечним і, природно, довіра до ресурсу значно підвищується. І все це неспроста. При використанні SSL ваш веб-ресурс переходить на безпечне шифрування.

Всі дані передаються зашифрованими, а це означає, що всі ваші користувачі можуть бути спокійні за свою конфіденційність. Тому-то HTTPS і позначається зеленим замком – браузер показує вам, що відвідуваний сайт безпечний.

Погодьтеся, якщо б ви побачили два сайту, де на одному був би зелений замок, а на іншому немає, то з більш високою ймовірністю вибір б припав на проект з SSL.

Вебмастера вловили таку фішку, тому в якийсь момент поширення цих сертифікатів стало рости просто в геометричній прогресії. Але це далеко не єдина причина такого ажіотажу.

Не далі як у 2014 році з’явилася інформація, що сайти, які перейшли на використання захищеного протоколу отримають карт-бланш від пошукових систем. Експрес індексація, пріоритет у порівнянні з звичайними сайтами. Тоді-то люди і зметикували: ага, зараз я витрачу кілька тисяч на встановлення HTTPS, і після цього мій сайт злетить немов ракета. Але цього не сталося.

Пізніше з’явилася інформація, що вплив SSL на позиції мінімально. Воно становить трохи більше 1 %, що в практичному сенсі означає, що як такого впливу немає взагалі.

Типи SSL-сертифікатів та їх вартість

Існує кілька типів сертифікатів. Всі вони відрізняються як за ступенем перевірки, так і за ціною. Отже, можна виділити:

 • Початковий сертифікат: у цьому випадку перевірці підлягає лише домен. Як правило, щоб отримати такий сертифікат потрібно лише оформити відповідну заявку. За часом тут теж все добре: оформлення початкового сертифіката SSL займе у вас не більше 10 хвилин. Цей варіант є самим дешевим. Більше того, є компанії, які надають початкову шифрування безкоштовно.
 • Середній з перевіркою по електронній пошті: в принципі, все те ж саме, що і в початковому, тільки власник тут ідентифікується за електронною адресою. За вартістю не надто відрізняється від першого.
 • З перевіркою запису в DNS: для підтвердження володіння доменом потрібно створити кілька TXT записів DNS. Сервіс перевіряє наявність цих записів і видає сертифікат.
 • З допомогою файлу: тут теж все просто. Потрібно завантажити перевірочний файл в корінь сайту, після чого центр сертифікації допустить вас до оформлення SSL.

Всі ці варіанти не відрізняються один від одного чимось справді принциповим.

Інша справа просунутий SSL для компаній. Якщо в перших чотирьох способи особлива перевірка на безпеку не проводиться, то при оформленні повноцінного, іменного сертифіката фахівці перевірять ваш веб-ресурс вздовж і впоперек.

Вартість іменного сертифіката, звичайно ж, вище, ніж у початкового або середнього. Може бути навіть в кілька разів. Однак завдяки цьому ваші користувачі можуть бути впевнені, що працюють з серйозною компанією, і що на вашому порталі немає ніяких шкідливих експлойтів або ще яких-небудь неприємних гидот.

SSL і пошукове просування

Як я вже зазначив, вплив HTTPS на SEO-оптимізацію дуже ефемерне. Спори щодо цієї теми не вщухають досі, багато хто відзначає, що після установки сертифіката їх сайти дійсно виросли в позиціях. Інші ж доводять, що у них все рівно навпаки. SSL опустив веб-ресурс нижче плінтуса, і що все це тільки на шкоду.

Є й ті, хто взагалі вважає вплив SSL на позиції простим міфом. Такі вебмайстра не надають значення шифроване з’єднання, відмовляючись від установки сертифікатів.

Потрібно прийняти до уваги інформацію від самих пошукових систем. Наприклад від Яндекса, в блозі якого чорним по білому написано: сайти з HTTP і HTTPS індексуються пошукачем на рівних умовах. Тобто абсолютно неважливо, чи є на вашому проекті шифрування даних або ж ні, Яшу це ніяк не хвилює.

З Гуглом все трохи інакше. Не так давно в інтернеті з’явилася інформація, що браузери Google Chrome і Mozilla Firefox будуть позначати сайти без HTTPS як небезпечні. Іншими словами, при відсутності на вашому блозі такого сертифіката, і навіть якщо він буде на перших місцях по якомусь запитом, скільки користувачів проігнорують ваш ресурс тільки за цієї позначки?

Якщо компанія вирішила таким чином боротися з небезпечними сайтами, то можна припустити, що і сам пошуковик буде знижувати сайти без шифрування в позиціях. Гугл піклується про безпеку користувачів, тому їм невигідно дотримуватися політики як у Яндекса.

Чому вебмастера все частіше стали встановлювати SSL-сертифікати?

Перед тим, як розібратися в причинах популяризації безпечного протоколу передачі даних, потрібно зрозуміти, як він працює. Якщо говорити простими словами, то передача даних при HTTP і HTTPS відрізняється зашифрованностью. В одному випадку вся інформація відправляється на сервера в чистому вигляді, в іншому ж, відповідно, у зашифрованому.

Тобто, ось ви введете свій пароль в поле на якому-небудь сайті без SSL. Спритні хакери легко перехоплять ці дані і зможуть їх використовувати в своїх корисливих цілях або, як правило, просто занесуть ваш аккаунт в базу, яку при бажанні хтось зможе купити чи скачати.

Чи треба говорити, що ви сильно ризикуєте, вводячи дані на сайтах без захищеного каналу. Це і є одна з головних причин, по якій сертифікація свого веб-ресурсу і переклад його на використання захищеного каналу передачі даних стала такою популярною останнім часом.

Сучасні браузери та антивірусне ПЗ завжди попереджають користувачів, що певний сайт не використовує шифрування. Хто-то це проігнорує, а хтось закриє такий сайт і більше ніколи не відкриє.

Тому використання HTTPS на комерційних проектах обов’язково! Ви не повинні піддавати своїх клієнтів ризику, тому не пошкодуйте грошей на придбання сертифіката.

Інший, більш приземленою причиною є доступність сертифікатів початкового рівня. Багато хостери пропонують встановити SSL безкоштовно, просто в один клік. Але не думайте, що ці компанії йдуть в мінус, пропонуючи встановити щось безкоштовно.

Зараз набирає популярність один дуже перспективний сервіс сертифікації. Він носить назву let’s Encrypt і є опенсорсным проектом, тобто з відкритим вихідним кодом.

Let’s Encrypt надають сертифікати абсолютно безкоштовно всім бажаючим. Для встановлення SSL досить просто вказати домен і пройти перевірку з допомогою записів DNS або розміщення файлу на сервері. Багато хостинги підхопили цю ідею і організували швидку і безкоштовну установку let’s Encrypt на сайти клієнтів.

Звичайно ж, і самі вебмастера були готові поставити собі шифрування, тим більше, безкоштовно. З цієї причини зараз велика частина усіх блогів в Рунеті використовує захищене з’єднання.

Переваги встановлення SSL

Які основні переваги установки захисного шифрування можна виділити крім інших плюшок SSL-сертифікату? Їх декілька:

 • Безпека ресурсу з допомогою зашифрованого протоколу. Дані, які збираються на блогах (контактні форми тощо), залишаються в безпеці. Ви можете без побоювань вводити пароль на будь-якому з таких сайтів і не боятися, що його перехоплять.
 • Пріоритетність за рахунок природного вибору користувачами захищених ресурсів з зеленим замком. Не всі користувачі готові ризикувати безпекою своїх даних і відвідувати веб-сайти та блоги, незахищені HTTPS-протоколу.
 • Швидкість передачі даних – ще одне вигідну перевагу перекладу сайту на зашифрований протокол. Оновлений протокол HTTP/2 працює швидше, ніж його більш старий аналог. І цей варіант працює тільки по захищеному каналу (у більшості випадків) – тобто по HTTPS.

Більш застарілий HTTP/1.1 використовувався аж до 90-х років. Природно, він вже давним-давно застарів, і якщо ваш сайт використовує новітню версію протоколу передачі даних, значить ця інформація відправляється швидше. А, як ми знаємо, чим швидше наш сайт передає інформацію користувачам, тим вище він цінується пошуковими системами. Ось вам і прямий вплив SSL з оновленим HTTP/2 на пошукову оптимізацію.

Як працює захищене з’єднання?

Щоб не завантажувати вас важкими термінами і надмірно технічною інформацією, я постараюся пояснити все просто і на пальцях.

Кожен сертифікат, що видається тією або іншою компанією, заноситься в загальну базу. При з’єднанні з сайтом браузер посилає запит через HTTPS в цю саму базу, звідки йому приходять дані про сертифікат – коли, ким і на який термін виданий. Якщо все добре, веб-ресурс відкривається і ви бачите його вміст, а також зелений замочок в адресному рядку.

Якщо з якихось причин відсутній сертифікат або містить помилки, то більш нові версії браузерів одразу ж повідомлять вас про це, запобігаючи завантаження файлів веб-ресурсу.

Тепер поговоримо про шифруванні і про те, що воно з себе представляє. Всі дані, передані по захищеному каналу, шифруються за допомогою спеціальних ключів. Розшифрувати їх можна тільки при наявності цих самих ключів. Варто зазначити, що у сервера і клієнта є по парі закритих ключів і один відкритий. Вони математично пов’язані між собою. Якесь стороннє втручання практично неможливо.

Таким чином, ми можемо зрозуміти, що навіть якщо в ланцюжку клієнт – сервер з’явиться третій зайвий, то він ні в якому разі не зможе дізнатися закриті ключі і не отримає доступ до інформації.

Тому-то HTTPS і називають захищеним протоколом. Ваші дані знаходяться під повним захистом від несанкціонованого доступу. Багато користувачів цінують це, тому проекти з таким типом протоколу мають в їх очах куди більше значення, ніж проігнорували цю можливість.

Висновок

Тепер ми розібралися в тому, що таке SSL-сертифікат і як працює захищене з’єднання. Сподіваюся, що ви зрозуміли, які плюси є у використання цього типу передачі даних. Ці нюанси варто враховувати при остаточному прийнятті рішення щодо свого проекту.

Якщо б ви запитали мою думку, то я б відповів, що встановити SSL-сертифікат на свій веб-ресурс безперечно варто. Ви отримаєте не тільки приріст користувачів, завдяки тому, що ресурс буде оцінюватися вище деякими пошуковими системами і браузерами, такими як Хром, але і ви, і ваші відвідувачі будете впевнені, що вся інформація передається в зашифрованому вигляді.Користуючись нагодою, запрошую вас на курс Василя Блінова “Як створити блог”. В ньому ви розглянете всі аспекти створення власного веб-ресурсу для заробітку. Пошукове просування, оптимізація, монетизація сайту і багато іншого.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.