Як розпізнати і “знешкодити” бота в ВК – обчислюємо фейкові сторінки у соціальній мережі

Поширити

Привіт, друзі.

ВКонтакте – одна з перших соціальних мереж Рунета, тому не дивно, що вона зібрала вже величезна кількість користувачів. Хтось заходить на свою сторінку, щоб поспілкуватися з друзями, поділитися новими подіями свого життя, послухати музику. Але, крім особистого спілкування, ВКонтакте також дозволяє заробляти, і цим теж багато користуються, іноді чесно, а іноді не дуже, обходячи заборони і використовуючи фейкові сторінки.

Сьогодні ми поговоримо про таких акаунтів, дізнаємося, як розпізнати бота в ВК, розберемося, для чого їх створюють, і чим вони можуть нам зашкодити, навчимося чистити свій профіль і групу від “лівих” друзів і передплатників.

Зміст

 • Що таке фейкові сторінки і навіщо вони потрібні
 • Що поганого в фейкових передплатників і друзів
 • Як відрізнити сторінку реального користувача від бота
 • Як перевірити групу на ботів і видалити їх
 • Висновок

Що таке фейкові сторінки і навіщо вони потрібні

Соціальна мережа ВКонтакте створювалася для спілкування людей зі своїми друзями, пошуку однодумців і нових знайомих. Адміністрація наполягає і стежить за тим, щоб на персональній сторінці були вказані справжні дані, і щоб кожна людина мала лише одну обліковий запис.

Фейковий профіль, він же бот – це учетка, створена не для спілкування з друзями, а для отримання доходу. Найчастіше такий аккаунт використовується для накрутки показників і заробітку в різних сервісах, які не вітаються адміністрацією соцмережі.

Давайте розглянемо приклад. Хлопець Коля хоче заробляти в сервісі по накрутці репостов, лайків та коментарів. Але такі дії можуть призвести до блокування персональної сторінки, тому він заводить фейковую обліковий запис, додає кілька друзів і пару фотографій, завантажених з інтернету. Потім реєструє в сервісі цей профіль, а не свій основний. Тепер Коля може спокійно заробляти і не піддавати ризику блокування основний рахунок.

Якщо фейковую сторінку заблокують, він просто створить ще одну таку ж або схожу.

Інші цілі, які може переслідувати творець бота:

 1. Нечесне участь в акції, розіграші та опитуваннях ВКонтакте. Якщо ми приймемо участь в заході, в якому бере участь 1 000 чоловік, то шанси на виграш будуть дорівнюють 1 до 1 000. Якщо ж ми підписуємося на розіграш зі 100 різних сторінок, то у 100 разів збільшуємо свої шанси отримати приз.
 2. Імітація чужого акаунту для шахрайських дій. Наприклад, реєструється сторінка з вашою фотографією і схожим ім’ям. Людина починає стукати до вашим друзям і просити позичити гроші. Нещодавно провернули таку штуку зі сторінкою моєї подруги. За добу спільними силами вдалося заблокувати бота. Добре, що подруга швидко зреагувала.
 3. Поширення незаконної інформації, залякування, шантаж, пропозиції інтимних послуг. Для цих цілей організовуються нові сторінки або зламуються вже існуючі.
 4. Просування своїх пабликов і груп. Можна швидко накрутити передплатників, коментарі і лайки без допомоги сервісів.
 5. Поширення реклами, пропозиція послуг і роботи. Такі акаунти також вважаються фейковими, так як створені з метою заробітку, а не спілкування. Такі передплатники в групі не потрібні, вони не принесуть ніякої користі.

Думаю, тепер зрозуміло, що таке бот у ВК, і для чого люди заводять кілька облікових записів. Йдемо далі.

Що поганого в фейкових передплатників і друзів

Можна припустити, що такі товариші накручують ваші показники. Разом з реальними друзями і цільовою аудиторією групи вони створюють видимість популярності. Наприклад, в наше співтовариство прийшли 100 осіб, зацікавлених в контенті, і ще 100 ботів. Разом вже 200, а це краще, ніж 100. Здавалося б, але немає.

Фейкові друзі в особистому акаунті створюють непотрібний баласт, вони не цікавляться вами і вашим життям, а якщо пишуть коментарі, то це більше схоже на марення або чиюсь рекламну кампанію. Вони можуть писати вам повідомлення з різними пропозиціями, надсилати спам і файли з вірусами.

Мені особисто це не потрібно, тому я відразу перевіряю людини, переходжу на сторінку і переглядаю інформацію. Якщо у мене є підозри, що це бот, я просто відкидаю запит, а список передплатників періодично чищу.

У групі такі фолловери теж не потрібні, хоч і може здатися, що вони відіграють вам на руку. Але з-за їх присутності ми отримуємо:

 • низький охоплення аудиторії, тому що боти не читають наші пости і не цікавляться ними;
 • спотворення реальної картини просування спільноти – ми не бачимо, скільки людей дійсно зацікавлені в контенті і можуть придбати наші товари або послуги, призвести до нас своїх друзів і дати зворотний зв’язок;
 • зниження показників SMM-просування – ми бачимо, наприклад, що в активациях бере участь 100 осіб з 1 500, і не можемо зрозуміти, в чому проблема, у нас все погано з контентом, або просто велика частина передплатників випадково потрапила до нас в групу;
 • коментарі з рекламою і різними замануха під публікаціями на стіні, які доводиться фільтрувати;
 • велика кількість заблокованих користувачів в співтоваристві може призвести до того, що адміністрація прибере сторінку з пошуку соцмережі як неякісну, накладе певні обмеження чи заблокує.

Все це створює інформаційний шум, що заважає нам оцінити якість маркетингової стратегії, контенту та окремих акцій, а також несе певну загрозу самій групі та її репутації. Тому від таких передплатників краще позбавлятися.

Як відрізнити сторінку реального користувача від бота

Насправді немає єдиних правил, за якими можна було б точно визначити фейковую сторінку ВКонтакте. Часто звичайні користувачі поводяться як типові боти. Але все ж, за деякими ознаками і особливо їх сукупності ми можемо розпізнати “ліву” сторінку в ВК:

 • Заблоковані в соціальній мережі акаунти в більшості випадків є фейковими або зламаними. Якщо ви бачите “собачку” замість аватарки і особисто не знайомі з користувачем, то можете сміливо видаляти такого товариша з передплатників. Якщо ви знаєте людину особисто, то запитайте, що сталося з його облікового запису в соціальній мережі, і потім вирішуйте, що робити.
 • Якщо замість аватарки ми бачимо мультяшного героя або особа знаменитості, то висока ймовірність того, що це бот. Подивіться на інші знімки і спробуйте “пробити” людини з фото в тій же соціальній мережі і пошуковику. Якщо побачите відповідностей на інших сторінках, то з ймовірністю 99,9 % перед вами фальшива учетка. Знайти людину за фото в ВК не складе труднощів, якщо знати невеликі хитрощі.
 • У користувача багато друзів, а серед них половина “собачок”, заблокованих користувачів.
 • Ім’я або прізвище наштовхує на думку, що вам будуть щось продавати. Наприклад, до мене часто стукають у друзі дівчини з прізвищем типу Игрушкина. Зрозуміло, що вони хочуть продати мені дитячі іграшки, а не подружитися.

 • На стіні немає своїх записів, а тільки репости, але так ведуть свої сторінки багато користувачів, тому по одному цією ознакою судити не можна.
 • У людини багато друзів, але під публікаціями немає або майже немає переглядів та коментарів.
 • Мало особистої інформації: не вказано місто, день народження, місце навчання, роботи, немає посилань на інші соцмережі. Але знову ж таки далеко не всі реальні люди афішують інформацію про себе, тому 100-відсоткової впевненості тут немає.
 • Багато рекламних і затягають постів про казино, ставки на спорт, збільшення дечого подекуди і іншого подібного шлаку.
 • Користувач підписаний на 200 і більше спільнот. Мало хто із звичайних людей стежить за новинами такої кількості сторінок. Причому серед них найчастіше можна побачити магазини, що пропонують парфуми, одяг, взуття та інші товари.
 • Відверті фотографії. Найчастіше реальні люди таким особистим контентом в соцмережах не діляться.
 • Обліковий запис створений нещодавно, 1 – 3 місяці тому.
 • Всі публікації на одну тему.

Якщо залишаються сумніви, спробуйте написати повідомлення користувачеві. У листуванні ви точно зрозумієте, чи варто залишати товариша в друзях або передплатників. Але якщо підозрілих акаунтів кілька, доведеться витратити досить багато часу. Раніше я так робила, зараз вирішую швидко і без діалогу.

Як перевірити групу на ботів і видалити їх

Найчастіше доводиться діяти вручну, заходити на сторінки підозрілих користувачів, переглядати профілі видаляти співтовариства. Є умільці, які пишуть сценарії, програми для перевірки облікових записів за наведеними вище або іншим параметрам. Якщо у вас або ваших знайомих достатньо знань у програмуванні, то можна спробувати такий варіант.

Є і готові рішення, наприклад, сервіс AntiDogs. Він допомагає дізнатися, скільки “собачок” в групі, і видалення заблокованих передплатників. Заходимо на сайт memedia.ru, спускаємося в самий низ сторінки і знаходимо потрібний нам підрозділ.

Тепер копіюємо адресу спільноти ВКонтакте, вставляємо його в спеціальне поле і натискаємо кнопку “Сканувати”.

В результаті перевірки отримуємо розклад, скільки передплатників у співтоваристві, скільки з них живих, тимчасово і остаточно заблокованих, а також висновок про співвідношенні “хороших” і “поганих” акаунтів.

Якщо кількість “собачок” критичне, то є дуже велика, то краще не відкладати і зайнятися “прибиранням”. Це можна зробити самотужки вручну або заплатити невелику суму (зараз це 299 рублів) і використовувати AntiDogs для видалення небажаних фоловерів.

Сервіс дозволяє прибрати всіх “собачок”, а також тимчасово або повністю заблокованих користувачів. Користуватися ним після оплати можна необмежений час у всіх групах, в яких ви є адміністратором.

Для тих же цілей можна використовувати програму VkBot. Її потрібно завантажити та встановити на свій комп’ютер, запустити, знайти потрібну функцію і очистити співтовариство від фейкових користувачів. 90 днів утиліту можна використовувати безкоштовно.

Висновок

Ось ми з вами розібралися, хто такі боти ВКонтакте, навіщо вони створюються, чим можуть нам зашкодити, як обчислити їх і видалити з групи і персональної сторінки. Якщо у вас залишилися питання, пишіть, обговоримо.

Сподобалася стаття? Тоді поділіться їй з друзями в соціальних мережах. Чим більше ми знаємо про сучасному інтернет-просторі, тим простіше розпізнати ботів і уникнути шахраїв.

Підписуйтесь на нові матеріали блогу iklife.ru і робіть своє життя в соцмережах комфортніше і ефективніше.

До нових зустрічей, друзі.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.